Suri orao

Suri orao

Zvuk koji ispušta kada se vine u nebo ledi krv u žilama. Postaju lovci rođenjem. Nekada su ih nosili kraljevi, ističući na taj način svoju moć, zbog čega su bili simbol mnogih kraljevina,dok su danas zaštitni znak na zastavama mnogih zemalja. Visokoletači, vrsni lovci, kraljevi nebeskih prostranstava. Jasno vam je da govorimo o orlovima, pticama koje vladaju našim prostranstvima.

Suri ili zlatni orao (Aquila chrysaetos) predstavlja svakako jednu od najvećih ptica grabljivica na našoj planeti. Njihova veličina može da varira, a kod većina vrsta njihova dužina iznosi između 65 i 100 centimetara, dok im je raspon krila između 150 i 240 centimetara. Kao i kod drugih dnevnih grabljivica, ženke surih orlova krupnije su od mužjaka.

Njihovo perje je prepoznatljivo, crnkasto smeđe i tamno smeđe boje, sa zlatnom bojom na zadnjem delu glave i vrata, po čemu su i dobili ime. Mladunci liče na odrasle jedinke, ali imaju beli rep i bele fleke kod nožnog zgloba, koje se svakim mitarenjem postepeno smanjuju, da bi u petoj godini potpuno nestale.

orao-suri-srbija

Izuzetno su moćne i brze ptice. Brzina kojom lete može dostići i do 241 km/h. Kada love, oslanjaju se na tu brzinu i na svoj vid,  koji je osam puta oštriji od čovekovog. Vid je oštar jer imaju velike zenice koje obezbeđuju minimalno rasipanje svetlosti, što omogućava uočavanje plena sa velike razdaljine.

Orlovi imaju podelu zaduženja tokom lova- jedan suri orao tera i navodi plen ka drugom koji čeka u zasedi. Kandže koriste za ubijanje i nošenje plena, a kljun samo za jedenje. Na njihovom meniju mogu se naći miševi, zečevi, kune, lisice i mrmoti, a ponekad mogu uloviti i druge ptice, ali i manju stoku poput jagnjadi i jarića.

Suri orlovi čitavog života ostaju sa istim partnerom, i grade gnezda širom svoje teritorije, koja koriste i po nekoliko godina. Ženke legu dva crna jajeta između januara i septembra, u zavistnosti od klime u kojoj žive. Ležanje na jajima traje 45 dana, kada se pilići legu. Potpuno su beli, i roditelji ih hrane oko 55 dana, pre nego što mogu da pokušaju da love po prvi put. Obično preživi samo starije mladunče, jer ono više naraste i izbori se za više hrane u gnezdu. Ukoliko pilići prežive prvih nekoliko godina, velika je verovatnoća da će doživeti starost. Ipak, smrtnost među mladima je velika, i mnogo ih ugine u prvih nekoliko nedelja života.

orao-suri-srbija

Upravo zbog ovakvog načina razvijanja, orlovi su od prvih koraka osuđeni na to da budu lovci, zbog čega smo već napomenuli da postaju lovci rođenjem. Iako se njihov broj u određenim delovima sveta smanjio, orlovi i dalje predstavljaju dominantnu vrstu na mnogim područjima.