SRČANI CRV – OPASNOST ZA LOVAČKE PSE

SRČANI CRV – OPASNOST ZA LOVAČKE PSE

 

Bolest kojoj su više izloženi lovački psi od drugih pasa je srčani crv koju izaziva krvini parazit Dirofilaria immitis, koji se najčešće razvija u zaraženom komarcu. Srčani crv može dovesti i do smrtnog ishoda. Ipak, izlečenje je moguće, ali je neophodna prevencija, rano otkrivanje, a onda i uspešno lečenje.

Bolest se u psu razvija dugo.  Kada ga komarac ujede, u njega ubaci larvu crva. Larva se razvija od tri do šest meseci dok ne postane odrasla jedinka crva. To znači da ubod komarca moće biti u letnjoj sezoni, a znaci bolesti se pojavljuju tek posle.

Crv živi u krvnim sudovima izmešu srca i pluća. Vremenom se razvijaju i bebe crva koje putuju kroz krvotok i mogu da izazovu različita oštećenja: infarkt, šlog, epileptične napade… Kada je pas naduven, odnosno otekao od vode koja se skuplja, to je znak da je bolest jako ozbiljna.

Simptomi su nespecifični što otežava prepoznavanje. Najčešće u vidu zamora, usporenosti, kašlja, epi napada. Zbog toga je neophodno preventivno raditi dijagnostičke testove koji podrazumevaju kapanje krvi na test koji pokaže da li je bolest prisutna ili ne. Mana ovakvog testiranja je ta što test može da pokaže bolest tek kada se u psu već razvije odrsla jednika crva. Drugi način otkrivanja bolesti je kada se kap krv stavi pod mikroskop i posmatra da li su prisutne bebe crva.

Postoje dva načina kako se prevenira ova bolest. Moguće je psu jednom mesečno davati tabletu koja sprečava da se bolest razvije i ovo je stoprocentna zaštita. Posebno je važno tabletu davati pred sezonu komaraca.

Drugi način je spot-on uljani rastvor koji tera komarce od psa. Međutim, ovo nije najbolje rešenje za lovačke pse jer često ulaze u vodi nakon čega dejstvo rastvora slabi.

Bolest se leči u ciklusima od šest meseci. Ako jedan ciklus nije dovoljan, ponavlja se kroz novi ciklus od šest meseci. Kod jako ozbljnih oštećenja, psi doživotno treba da uzimaju terapiju.

Dugo se smatralo da ova bolest nije prisutna kod nas, nego da je zastupljena na primorju. Tek u poslednjih pet godina se intenzivno govori o njoj.