LU “LAPOVO” SPASILO BELOGLAVOG SUPA: “LOVCI VAŽNA KARIKA U OČUVANJU ŽIVOTNE SREDINE”

  • Home
  • Lovačke priče
  • LU “LAPOVO” SPASILO BELOGLAVOG SUPA: “LOVCI VAŽNA KARIKA U OČUVANJU ŽIVOTNE SREDINE”

LU “LAPOVO” SPASILO BELOGLAVOG SUPA: “LOVCI VAŽNA KARIKA U OČUVANJU ŽIVOTNE SREDINE”

Lovačko udruženje “Lapovo” iz Lapova nedavno je spasilo jednog beloglavog supa na lokalitetu Staro brdo. Beloglavi sup je, inače, strogo zaštićena vrsta u Srbiji i ima veliki ekološki i istorijski značaj za našu zemlju.

Naime, lovočuvarska služba je, na čelu sa Markom Jovanovićem, uočila pticu i nakon toga pozvala Lovački savez Srbije (LSS). LSS je pozvao stručnjake iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije (ZZPS) i tako su zajedno počeli akciju spasavanja. U spasavanje se uključila i policija koja je morala da zaustavi saobraćaj.

Ptica je nahranjena i napojena i privremeno stavljena u kavez do dolaska stručnjaka iz Zavoda za zaštitu prirode.

“Ovo je veliki dokaz o tome koliko su lovci neophodna karika u očuvanju životne sredine. Da nije bilo lovaca i lovočuvarske službe, priča ove veličanstvene ptice zasigurno bi imala tragičan epilog. Potvrda da se lovci ne bave samo lovnim vrstama, već da je ljubav prema prirodi pokretač njihovog dejstvovanja, još jednom dolazi do izražaja. Ljudi koji su stalno u prirodi i koji su u apsolutnom suživotu sa njom, prva su linija fronta kada su ovakve neprilike”, navodi se na sajtu Lovačkog saveza Srbije.

Beloglavi sup (Gyps fulvus) je krupan lešinar koji naseljava Pirinejsko i Balkansko poluostrvo, Malu Aziju i severne delove Afrike. Živi u klisurama i nepristupačnim liticama na kojima se gnezdi.

Po načinu ishrane je isključivi lešinar, samim tim i jako bitan sanitarni faktor u održavanju ekosistema.

Beloglavi sup je naša najveća ptica sa težinom 7,5-8,5kg i rasponom krila oko 2,80m. Na Uvcu se nalazi najveća gnezdeća kolonija u Srbiji.

Pored svog ekološkog značaja, ova ptica je jako bitna i u kulturološkom smislu. Vrlo je često prikazivana na grbovima u srednjovekovnoj Srbiji pa ga je tako bilo na grbovima Nemanjića, Mrnjavčevića, Lazarevića i Crnojevića, kao i na mnogim ornamentima u srpskim crkvama i manastirima.

Izvor: Lovački savz Srbije

Foto: LSS